close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 stycznia 2017

  Ambasada RP w Waszyngtonie prezentuje film edukacyjny w ramach kampanii przeciw „polskim obozom”.

   

   

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz wszystkie polskie placówki dyplomatyczne na świecie od 2004 roku reagują na wszelkie przypadki przekłamań historycznych godzących w dobre imię Polski, które pojawiają się w światowych mediach. Za szczególnie krzywdzące i obraźliwe uważamy sformułowania typu „polskie obozy koncentracyjne / polskie obozy śmierci”. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych podejmujemy kilkadziesiąt interwencji w takich i podobnych przypadkach, domagając się sprostowania i użycia poprawnego wyrażenia:

   

   

  „Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny/zagłady w okupowanej Polsce”


  lub

   

  „Nazistowski obóz koncentracyjny/zagłady na terenie okupowanej przez Niemców Polski”.

   

   

  Osobom zainteresowanym tym tematem polecamy odwiedzenie strony www.truthaboutcamps.eu, na której znajdziecie Państwo wiele pożytecznym informacji. Strona powstała dzięki współpracy Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ i Instytutu Pamięci Narodowej.

         

  Zachęcamy Państwa również, a szczególnie dziennikarzy i autorów tekstów, do odwiedzenia strony Państwowego Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Auschwitz-Birkenau https://correctmistakes.auschwitz.org/, gdzie dostępna jest do pobrania aplikacja „REMEMBER” – narzędzie służące do monitoringu tekstów pod kątem użycia wyrażeń takich jak „polskie obozy śmierci” oraz „polskie obozy koncentracyjne” (w 16 językach w tym: angielskim, chorwackim, czeskim, francuskim, hebrajskim, hiszpańskim, holenderskim, japońskim, niemieckim, norweskim, polskim, rosyjskim, słowackim, szwedzkim, węgierskim i włoskim).

   

  Dziękujemy wszystkim instytucjom oraz osobom prywatnym, którym leży na sercu dobre imię Polski za pomoc i wsparcie w naszych działaniach.

   

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: